نمایندگی ایسوس و لنوو مشهد | تعمیرات لپ تاپ مشهد

طول عمر هارد دیسک

طول عمر مفید هارد دیسک (HDD)

قطعات سخت افزاری رایانه همانند دیگر وسایل الکترونیکی عمر محدودی دارند اما در بین این قطعات، دیسک‌های سخت یکی از مهمترین قسمت‌های رایانه محسوب می‌شوند.

به عنوان مثال تصور کنید با سوختن پردازنده و یا حتی نمایشگر، به راحتی می‌توانید قطعه معیوب را تعویض کنید اما ایجاد مشکل برای هارد دیسک‌ ممکن است به از دست رفتن اطلاعات مهم شما منجر شود.

در این مقاله از وبسایت خدمات ایسوس سرگزی ، به بررسی سوال طول عمر مفید هارد دیسک (HDD) می پردازیم .

آزمایشات

BlackBlaze، سرویس ذخیره سازی ابری است که از 25 هزار دیسک سخت برای نگهداری و ایجاد نسخه پشتیبان از اطلاعات کاربران استفاده می‌کند. این شرکت در آزمایشی به مقایسه طور عمر دیسک‌های سخت در مدت چهارساله پرداخته است.

نتیجه‌ای که از این بررسی چهار ساله بدست آمده نشان می‌دهد تنها ۲۶ درصد از دیسک‌های سخت در طول مدت یادشده از کار افتاده‌اند.

در حدود پنج درصد از دیسک‌های سخت این شرکت در طول یکسال و نیم از شروع به کارشان از کار افتادند که علت آن در اکثر موارد مشکلات موجود در فرایند تولید ذکر شده است. بعد از آن، متوسط عمر آن‌ها از ۱.۵ تا ۳ سال بوده که تعدادی از دیسک‌های سخت در پی بروز مشکلات مقطعی از کار افتاده‌اند. آمار از کارافتادگی درایوهای سخت در طول ۳ تا ۴ سال به ۱۲ درصد رسیده است.

این مقدار خرابی در طول ۴ سال می‌تواند به نوعی نگران کننده باشد. البته مدنظر داشته باشید که تنها یک درایو از هر بیست درایو در یک سال و نیم اولیه از کار افتاده‌ است و در حدود ۹۰ درصد از دیسک‌های ذخیره سازی این شرکت، پس از مدت سه سال همچنان درحال استفاده بودند و چیزی در حدود ۸۰ درصد نیز پس از ۴ سال و آن‌هم با وجود استفاده در چنین شرکتی همچنان کارایی خود را حفظ کرده‌اند.

پیشنهادی برای این مشکل

توجه کنید که اگر اطلاعات بسیار حیاتی و مهمی دارید ، بهتر است از این اطلاعات در سرور های ابری بکاپ تهیه کنید.

Rate this post

ارسال یک نظر