نمایندگی ایسوس و لنوو مشهد | تعمیرات لپ تاپ مشهد

راهنمای خرید هارد

راهنمای خرید هارد برای کامپیوتر – معرفی انواع هارد

اکثر کاربران لپ تاپ یا سیستم های خانگی با واژه هارد آشنا هستند و این موضوع را به خوبی میدانند که هارد فضایی است برای ذخیره کردن ! هارد های نسل جدید با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته سرعت لپ تاپ ها و سیستم ها را افزایش داده اند. در گذشته هارد تنها محلی بود برای ذخیره کردن فیلم و عکس و …. اما امروزه که سرعت و بهینه بودن دغدغه خیلی از عزیزان است .

در این مقاله از وبسایت خدمات ایسوس سرگزی ، شما دوستان و عزیزان را برای خرید یک هارد مناسب راهنمایی خواهیم کرد ؛ با ما همراه باشید.

همچنین برای آشنایی بهتر با سایر سخت افزار کامپیوتر میتوانید از این لینک اقدام کنید.

انواع هارد دیسک

هارد دیسک‌ها از نظر ظاهری به دو نوع اینترنال و اکسترنال تقسیم بندی می شوند.

تفاوت بین هارد دیسک های Internal و External در چیست ؟

راهنمای خرید هارد

هارد درایو های داخلی یا Internal همانطور که از نامشان هم پیداست در داخل جعبه یا Case کامپیوتر شما بصورت ثابت قرار می گیرند و استفاده می شوند ، این هارد درایوها با هدف جابجایی مکرر طراحی نشده اند اما شما می توانید این هارد درایوهای Internal را نیز بین کامپیوترهای مختلف جابجا کنید اما این فرآیند هم زمان بیشتر و هم دردسرهای خاص خود را دارد.

از طرف دیگر هارد درایوهای خارجی یا External ذاتا با دید پرتابل یا قابل حمل بودن توسط افراد طراحی و ایجاد شده اند. اینگونه هارد درایو های External معمولا با استفاده از رابط هایی مثل USB یا Firewire به سیستم شما متصل می شوند و بلافاصله بعد از اتصال قابل استفاده می باشند.

فاکتور های خرید یک هارد دیسک

در مقاله های قبلی فاکتور های خرید یک سی پی یو یا یک رم مناسب را بررسی کردیم. در این مقاله نیز باهم بررسی خواهیم کرد که برای خرید یک هارد دیسک مناسب چه فاکتور هایی را باید در نظر بگیریم.

سازگاری بالای هارد دیسک

هارد دیسک اصولا قطعه ی بسازی است،با همه نوع دستگاهی که درگاه SATA داشته باشد به راحتی مچ می شود و اصولا اذیت و دردسری ندارد. هارد دیسک‌ها معمولا طول عمر طولانی دارند و به غیر از آسیب فیزیکی، تنها در صورتی که منبع تغذیه سیستم دچار مشکل باشد آسیب می بینند.

سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که اگر هارد دیسک آسیب ببیند ، چه پیغامی در سیستم نمایش داده میشود؟

 آسیب هارد دیسک معمولا به شکل Error Smart در نرم افزار های HD Sentinel و HD Tune قابل مشاهده است 

کش Cache هارد دیسک چیست؟

کش هارد دیسک ، به میزان حافظه موقت موجود در هارد دیسک گفته می شود ، طبیعتا هر چقدر این حافظه کش بیشتر باشد ،  حجم بیشتری از اطلاعات درون آن جای می گیرد و سرعت جابه جایی اطلاعات بیشتر می شود.

سرعت RPM هارد دیسک چیست؟

به تعداد چرخش دیسک داخل هارد در دقیقه، RPM گویند. برای مثال 5400RPM بدین معناست که در دقیقه 5400 دور دیسک می چرخد تا انتقال اطلاعات صورت پذیرد. هرچه میزان این سرعت بالاتر باشد، عملکرد هارد دیسک سریعتر و سرعت انتقال اطلاعات بیشتر خواهد بود.

هارد دیسک های اکسترنال

همانطور که از usb ها برای ذخیره سازی استفاده می کنیم ، هارد دیسک های اکسترنال نیز وظیفه ذخیره سازی اطلاعات ما را بر عهده دارند.

هارد دیسک های اکسترنال شکل ها و سخت افزار داخلی متقاوتی دارند ، برخی از آن ها از یک فن و ریز پردازنده داخلی استفاده می کنند ؛ و این امر باعث میشود که شما به یک منبع تغذیه نیاز پیدا کنید ؛ در حالیکه برخی دیگر ساده تر هستند .

Rate this post

ارسال یک نظر